2010. április 22., csütörtök

Nepal - benyomasok 2.

Vallas:
Ha valami, akkor ez a tema igazan irigylesre melto ebben az orszagban, azaz a vallasi helyzet sehol nem tapasztalt pozitiv csalodast okozott.
Meglepetessel tapasztaltuk, hogy az orszagban legalabb olyan fontos (talan szazalekban meg magasabb aranyu is) a hinduizmus, mint a buddhizmus. Mindenhol talalkoztunk hindukkal, s hindu templomokkal. A folyok partjan Shivanak szentelt kezdetleges oltarok allnak, vagy egyszeruen Shiva jelkepe, a haromagu szigony (mivel Shiva a halottak istene is, igy a folyok partjara temetett lelkeket vigyazza - a Kali Gandaki folyo partjan tobb kavicskupacot is lattunk, ami vezetonk szerint hindu sirhely, egy egy hullat takar).
A kulonbozo vallasok kepviseloi hatalmas, szinte soha nem latott toleranciaval fordulnak egymas fele. Dulikelben magyarazta a szallasado papi, hogy a varosban elo harom vallas hivei kolcsonosen unneplik egymas unnepeit, latogatjak egymas templomait (ez - mint kesobb kiderult - mindenhol igy van).
A buddhizmus es hinduizmus szorosan osszefonodott itt, Nepalban. Gyakran ugyanabban a templomban imadkozik a buddhista tibeti es a hindu nepali.
Mondhatnak, hogy a nepali vallas receptje a kovetkezo: vegyunk egy adag hinduizmust es buddhizmust, adjunk hozza jo sok indiai es tibeti hatast, keverjuk jol el egy csipet animizmussal (szellemvilagba vetett hit) es tantrikus gyakorlattal, s mar fel is fedeztuk a nepali spiritualizmust!

Nem szeretnek itt vallastorteneti orat tartani - nem is ertek hozza, nem lennek kompetens eloado -, de nehany dolgot leirnek, ami nem biztos, hogy minden blogolvasonak egyertelmu, viszont az orszag megertesehez elengedhetetlen.

Hinduizmus:
Tobbistenhit, tobb ezer (vagy millio?) istenuk van. Ezek kozul a legfobb istenseg 3 formaban jelenhet meg : Brahma, a letrehozo, Vishnu a megorzo, es Shiva, aki egyben a pusztito es az ujraalkoto is. A legtobb templom egyikuknek szentelt, foleg a 2 utolso istennek. Shiva Nepal legfontosabb istene. Sokszor egy fallikus szimbolum, a teremtes szimboluma abrazolja, ez a lingham. Hordozoallata (amin utazik) a Nandi bika szobra ott all minden neki szentelt templom elott. Attributuma a haromagu szigony (mont Poseidon gorog istene), lakohelye a Tibetben talalhato Kailash hegye. Nepalban 2 formaban manifesztalodhat:
Pashupati (=kb a csorda vezetoje, mestere), mint orzo, vedo. Legfontosabb neki szentelt temlom Pashupatinathban talalhato (lasd Kathmandu koruli leirasainkat). Masik formaja Bhairab, a dus szemoldoku, gulu szemeivel es demonevo hatalmas szajaval ellatott verengzo istenseg.
Kepeket sokszor lattuk eros ifjukent abrazolva, az erot szimbolizalo kigyoval nyaka korul, tigrissel a laba alatt, egyik kezeben 3 agu szigonya, masik, feltartott kezenek tenyeren az Om jellel, ami az o szimboluma (ez a jel amugy minden kamionon, buszon, jarmuvon megtalalhato, amolyan vedojelkent).
A hinduizmus szerint inkarnaciok (ujraszuletesek) tomkelegen megyunk at, a Nirvana fele tartva, jo vagy rossz karmank szabja meg, hogy kovetkezo eletunkben alsobb vagy felsobbrendu letformaban reinkarnalodunk. Mint Indiaban, Nepalban is szigoru es atjarhatatlan kasztokba sorolodnak a hinduk.
Nehany szo, ami elofordult a blogomban:
szaddhuk: szentkent tisztelt aszketak, akik kilepve az elet normal kereteibol, szinte mezitelenul, porral, v hamuval boritott testtel, hosszu hajjal maszkalnak a varosokban, keregetessel tartjak fent magukat, legtobben mindezt hatalmas spiritualis meggyozodessel. Ha egy szaddhu tikat ad nekunk, ez nagy megtiszteltetes, a vedelmet is jelenti (baksist kell erte adni). Amugy a tika egy pont vagy lehet nagy folt is a homlokon, mely a harmadik szemet szimbolizalja, a mindent latot. Szines porbol nyomjak a homlokra, tobb szinben letezik, a szinek kulonbozo isteneket szimbolizalnak (a voros pl Kali istenno jele). Ujonnan elterjedt, foleg a varosokban lattunk sokat muanyak tikat viselo noket, mivel ezt a butikok mar, mint a nok mindennapi szepeszeti kelleket aruljak (bindi-nek hivjak)

A Buddhizmus nem ugyanolyan vallas, kereteit tekintve, mint a tobbi. Nem egy/az istensegre koncentral, hanem egy filozofiai rendszerre es egy moralis kodrendszerre. Bddha amugy 2500 evvel ezelott Nepal deli reszen (Lumbiniben) szuletett, de a buddhizmus csak i.e. 250 tajan terjedt el igazan az orszagban, s az isz. 8. sz.ban a tantrikus tibeti buddhizmus verzioja vette at a vezeto szerepet.
2 nagy iskolat kulonboztetunk meg a buddhizmuson belul: a Theravada (vagy Hinayana) buddhizmust es a Mahayana iskolat, ami kevesbe szigoru es aszketikus. Ez utobbi foleg Vietnamban, Japanban, Kinaban terjedt el, mig a Himayana buddhizmus Sri Lankan, Burmaban es Thaifoldon.
Mas buddhista iranyzatok is leteznek, neha sokkal ezoterikusabbak, mint pl a tibeti tantrikus buddhizmus, ami a Nepalban gyakorolt verzio is egyben.

Tibeti buddhizmus:
4 fo aga van: Nyingmapa, Kargyupa, Sakyapa es Gelugpa - mind a 4 megtalalhato Katmandu volgyeben. A Nyingmapa rend a legregibb, ez az ag dominal a nepali Himalajaban, eredetet Padmasambhava-hoz, a bolcs indiaihoz kotik (mas neven Guru Rinpocse), aki bevezette a buddhizmust Tibetbe a 7. sz.ban. A Dalai Lama egyebkent a Gelugpa iskola feje, es egyben az osszes tibeti buddhista spiritualis vezetoje (mikor epp nem utazik, Dharamsalaban el, az eszak-indiai, foleg tibetiek lakta varoskaban). A Gelugpa rendet sargasapkasoknak is hivjak, mig a tobbi iskola kepviseloit Voros sipkasoknak.
Nepalban megtalalhatok meg a bon vallas hivei is, ami egy tibeti, buddhizmus elotti animista hit, ma mint az 5. tibeti buddhista iskola ismert.

Utunk soran a Katmandu volgyon kivul (foleg Bodnathban es Parpingban) az Annapurna trekking alatt kerultunk mindennapi kapcsolatba a buddhizmussal.
A falvakban imamalmok sora fogadja a vandort (amit jobb kezzel kell megforgatni az oramutato jarasaval megeggyezo iranyban), szines imazaszlok ezrei lobogtak a soha meg nem szuno szelben. Mindketton az Om mani padme hum mantraja olvashato.
De ez a mantra lapos kovekre vesve megtalalhato tomegevel, szinten az utak menten allo sztupa-szeru falakra rakva. Rengeteg sztupa kiseri a vandort (foleg Bragaban, a Manang-volgyben lattunk szepeket).


A ket fo vallas hivein kivul mas vallassal is talalkozunk Nepalban, a 30 millios lakos 4%-a iszlam vallasu, de keresztenyek, es a samanizmus hivei is szep szamban elnek itt.

Mindezek egy soha nem latott toleranciaval kepesek egyuttelni, peldas bekessegben, amit a Kozel-Keleten szerintem oktatofilmeken kene mutogatni...

1 megjegyzés: