2010. április 22., csütörtök

Nepal - benyomasok 1.

2 honapos nepali tartozkodasunk par nap mulva a vegeter. Mivel elorelathatolag ma vagyok utoljara netkozelben Nepalban, sot Galien betegsege miatt rengeteg szabadidom van, gondoltam, osszefoglalom benyomasaimat errol a furcsa, de szep orszagrol.

Nepal egy ismeretlen orszag az europaiak tobbsege reszere. Legalabbis nekunk az volt - szegyenszemre. Olyan sztereotipiak eltek bennunk, mint hogy ez egy hideg, kopar, hegyvideki orszag, ahol mindig fuj a szel, mindenhonnan havas csucsok es jakok koszontgetnek az emberre - leven, hogy azt hittuk, az orszag teljes teruletet a HImalaja foglalja el.
Ez a kep a valosagtol termeszetesen nagyon messze all. Bocsanatkeresul minden nepalitol ezert a tudatlansagert alljon itt nehany szemelyes szuromon atszurt teny errol a szines orszagrol.

Eloszor is, nem az egesz orszag teruletet boritjak hegyek, ha jol megnezzuk a terkepet, lathatjuk, hogy kb egy negyedet foglaljak csak el a hegyek, az INdiaval hataros deli reszt azonban forro, tropusi (szubtropusi?) siksag boritja. Ezt a teruletet Terai-nak hivjak, az itt lakok mas etnikumhoz tartoznak, mint az eszaki, hegyi emberek. Kinezetre kozelebb allnak az indiai tipushoz, sokan beszelik is a hindi nyelvet (amugy a nepali es hindi ugyanabba a nyelvcsaladba tartozik, eleg hasonloak). Tobb nemzeti park kinalja itt az igazi dzsungel elmenyet a turistanak, tobbek kozott az indiai elefant, az orszarvu es bengali tigris felfedezesevel.
Eszakra haladva az orszag egy harmadat foglaljak el a HImalaja elohegyei, atlag 1000-2000 meteres magassaggal. Itt meg ervenyes a forro, szubtropusi klima, az erdok sok helyen meg dzsungelszeruek, de mar feltunnek a mersekelt ovi erdok, sot nehany volgy kifejezetten szaraz, poros, kietlen.

A legismertebb resz az eszaki, az igazi Himalaja birodalma. A vilag 12 legmagasabb hegycsucsa kozul 8 Nepal teruleten talalhato, mind 8000 m koruli (vagy afolotti), orok hoval boritott orias : Mount Everest vagy Chomolungma, az Annapurna tobb csuccsal buszkelkedo massziv tombje (8091m), a Macchauchare szent hegye (6997m) - amit hegymaszo nem erinthet -, a Daulagiri (8167m), a Manaslu (8156m), az Everest melletti Makalu (8462m), stb.
A HImalaja nemzeti parkjai kituno trekking utvonalakat kinalnak a magashegyi turazashoz, amihez egy atlagosan sportos eletmodon tul nem kell kulonosebb edzettseg.
Ha bejartuk a Terai dzsungeleit es poros, dudaszotol hangos varosait, igazan ertekeljuk majd a HImalaja volgyeinek, hegyeinek erintetlen termeszeti szepseget, csendjet. Utkozben megismerjuk az itt elok szokasait, mivel a trekking utvonalak falvakon vezetnek keresztul, s rajovunk, hogy a kb 60 kulonbozo etnikumot (akik kb 100 kulonbozo nyelvjarast beszelnek) magaba foglalo orszag nepessegileg sem homogen.
Az arcok es a borszin ugyanugy kulonboznek a deli terai embereietol, mint szokasaik.

A hivatalos nyelv a nepali, de angolul majd mindenki beszel a turistak altal erintett ovezetekben. Bar az iskolazottsag hivatalosan 49%os (a noknel csak 24%, mivel a lanygyermek hatranyos csaladtag, fiu utod szulese buszkeseg a nonek - iszonyatos, hogy itt meg milyen elnyomott es egyetlotlen helyzetben vannak a nok!), de angolul minden iskolaban tanulnak, igy meg a 8 eves gyerek is jobban tud itt angolul, mint az atlag europai felnott.

Az emberek nagyon kedvesek, mosolygosak (ez hatvanyozottan igaz, minel tavolabb elnek a turistacsapasoktol), bar a turista ovezetekben tapasztaltuk (s nem csak mi), hogy a kulfoldit egyre inkabb jarkalo bankautomatanak nezik, akitol a legaprobb szolgaltatasert is a duplajat, vagy tobbszoroset lehet kerni a normal, amugy alacsony nepali arnal. Ez eleg bosszusagot okozott szinte vegig, az ut alatt.
Az emberek termeszetenek resze, hogy a turelmetlenseget nem ismerik, a tolerancianak pedig nagyon magas fokarol tettek tobbszor is tanubizonysagot. Pl. minden buszon uvoltve szol a fulserto zene, mi ezt sokszor csak fuldogoval tudjuk elviselni, mig ok blazirt arccal ulve/allva (vagy epp elaludva) utaznak, sokszor amugy is embertelen korulmenyek kozott.

Ha mar az utazasnal tartunk, meg kell emliteni, hogy kritikan aluli a kozuti kozlekedesuk. A buszpark atlag 50 eves, szornyu allapotban levo tragacsokbol all. Ezt vezetni nem tudo sihederek kormanyozzak, akik jobbara a dudat jobban ismerik (es hasznaljak), mint a kreszt. Amugy is az a szabaly, hogy a gyorsabbnak van elsobbsege!
Tovabba egy pl 30 fos buszra min 80 embert felzsufolnak, az ulo es tomott allohelyeken tul a foldon is kuporognak, sot a tetorol is csimbokokban lognak. Minden jarmure kepesek 3-4-5x tobb embert felzsufolni (s mindenkitol a normal menetdijat beszedni a kulonbozo konfort ellenere). A buszokon allatok szallitasa ugyanolyan hetkoznapi, mint amennyire otthon meglepo egy kecsket vagy tyukokat latni a buszon.
Itt teszem hozza, hogy a kozuti biztonsag szornyu, nem letezo fogalom. Katmandu es Pokhara kozott pl 2 oran belul 5 baleset szemtanui voltunk. Az utak allapota sem jobb, az "autopalyanak" hivott utak sima, betonozott, 2x 1 savos kanyargos hegyi szerpentinek, amiken viszont autopalyan erezve magukat szaguldoznak.
Masik ellentet : a foldes, katyus hegyi osvenyen 10km/oraval tudnak csak menni, igy az orszag nehany eldugottabb reszen 80 km megtetele komoly turoproba a 8 oras ut miatt (a tobb kg lenyelt porrol es tobb szivinkfartusrol nem is beszelve, ami a vezetesi stilus+ sebesseg+ utak allapotabol adodik).

Az orszag higieniaja katasztrofalisnak tunhet szamunkra (amit a vendeghazak szobainak es az ettermecskek belsejenek latvanya sugall, a mellekhelyisegekrol mar nem is beszelve), am ritkan lattunk embereket ennyit es ilyen alaposan tisztalkodni, fogat mosni, mint itt! Legalabbis ami az ifjakat illeti.

Gasztronomia:
hus ritkan kerul az asztalra, nagy kincs, ezert draga is. Igy majd mindenki (a szegenyek) vegetarianus. Un nemzeti etel a Dhaal baat, azaz fott rizsbol, lencse szoszbol (amibe tajankent paradicsomot is tesznek), es valamilyen zoldsegbol all. Ez utobbi lehet spenot, vagy fott zoldseg, legtobbszor krumpli hagymaval atsutve, curryvel, esetleg egyeb zoldsegekkel keverve (karfiol, bab). A dhaal baatot spec. aluminium talbol eszik, aminek minden fakkjaban kulon beteszik az adott etelt. Ezt a rizst tartalmazo nayg fakkban kezzel keverik ossze, s kezzel is eszik. (szigoruan jobb kezzel, mert a bal a toalettnel hasznalatos, igy illetlen etkezeshez hasznalni). Nagyon gusztustalan, hogy meg a legjobb ettermekbe betero inges, elokelonek kinezo emberek is ugy esnek neki e talnak, mint a vadak.
Izre nehanyszor megeheto, de tobb het utan eleg unalmas (Galien meg szereti, en mar nem birok ranezni). Erdekes mod ok nem unjak, naponta 2x is ezt eszik, ez az alapveto etel.
Masik nemzeti etel a momo, foleg az eszaki reszeken, a hegyekben, a Tibethez kozeli teruleteken. Gozben kifott raviolihoz hasonlito, toltott teszta, batyuhoz hasonlito, amibe zoldseget, vagy husokat tesznek. Nagyon finom, izletes tud lenni, ha nem csipos. A Terai falvaiban az indiai hatas miatt majd mindig csipos (az indiaiak nem tudnak nem csiposen fozni). Ellenben Nepal nagy reszen a turistanak ritkan adnak csiposet, foleg ha keri, hgoy ne legyen az, bar ok maguk szeretik a pikans izeket.

Egeszsegugy:
elso latasra az ember a gyogyszertarakkal talalkozik. Rengeteg van beloluk, minden varosban. A gyogyszerek olcsok, foleg otthoni viszonylathoz kepest. A legeldugottabb porfeszekben, Tansenben talalkoztunk a legkedvesebb szemelyzettel, itt a gyogyszertarakban kituno angolsaggal fogadtak. AMint elozo bejegyzesembol kitunik, itt volt "szerencsenk" tesztelni a nepali korhazat is. (bar mint mai ebednel megtudtuk, epp Nepal egyik legjobb korhazaba botlottunk, mivel egy nemzetkozi konferencia szervezoje, igy gondolom, eleg nagy nevu lehet).
Kedves szemelyzet, jo "kiszolgalas" es olcso arak jellemeztek. :)

1 megjegyzés:

  1. Minden kedves olvasotok neveben koszonjuk ezt az osszefoglalast, hatarozottan informativ volt.

    :-)

    VálaszTörlés